idealne miasto na weekend

Płock

Zaledwie 100 kilometrów dzieli Płock od Warszawy, Łodzi czy Torunia ale do pięknej i urokliwej dawnej stolicy Mazowsza chętnie przyjeżdżają goście z całej Polski.

Panorama

miasta

Zachwyca panorama miasta od strony Wisły. Ten wspaniały widok trzeba zobaczyć za dnia i nocą. Kiedy światła wydobywają z mroku kontury zabytkowych budowli – wprost zapiera dech w piersiach. Nic dziwnego, że przez wieki uwieczniali go mistrzowie pędzla i obiektywu – jest symbolem Płocka. 

Miasto leży na skarpie, która wznosi się ponad 50 metrów nad prawym brzegiem Wisły. Wzgórze Tumskie to zarazem historyczna kolebka Płocka, tu znajdują się najważniejsze zabytki miasta, należące do najcenniejszych w kraju. 



Co warto zobaczyć

Bazylikę Katedralną zniesioną w latach 1130- 1144, która jest jedną z pięciu najstarszych polskich katedr. W jej wnętrzach znajduje się m.in. replika Romańskich Drzwi Płockich i Kaplica Królewska z sarkofagiem dwóch władców Polski - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego.
Bazylikę Katedralną
Skarpa - po Wzgórzu Tumskim można spacerować godzinami. Do pieszych wycieczek zachęcają wyremontowane alejki, poprowadzone zarówno jej skrajem, jak i u podnóża. Każdy, kto przyjeżdża do Płocka po raz pierwszy jest nią wprost oczarowany - to ulubione miejsce spacerów mieszkańców miasta i turystów.
Skarpa
Zalew Sobótka, który leży tuż nad brzegiem Wisły. Działa tam miejskie kąpielisko z czystą wodą, piaszczystą plażą i zjeżdżalnią Anakonda dla dzieci. Można wypożyczyć kajaki i rowery wodne, żeby popływać po akwenie albo pograć w siatkówkę plażową. Dookoła zbiornika zbudowano ścieżki rowerowe i spacerowe, jest to także ulubione miejsce treningu dla biegaczy.
Zalew Sobótka
Muzeum Mazowieckie z najbogatszą w Polsce kolekcją sztuki secesyjnej z dziełami m.in. Wyspiańskiego czy Malczewskiego, szkłem Laliqua czy rzeźbami Laszczki. W sąsiedniej kamienicy można obejrzeć imponującą ekspozycję historyczną “X wieków Płocka”, w dawnym spichlerzu nad Wisłą – zbiory etnograficzne, a w byłej synagodze przy ulicy Kwiatka niedawno otwarte
Muzeum Mazowieckie
Klasycystyczny ratusz i rynek - tu 23 września 1831 r. odbyła się ostatnia sesja Sejmu Królestwa Polskiego przed wybuchem Powstania Listopadowego. Większość kamienic przy rynku została wybudowana w XVIII i XIX wieku, a najstarsza, przy ul. Grodzkiej 2 wzniesiona została w XVII wieku. Pośrodku rynku znajduje się fontanna, która w sezonie zachwyca grą światła, muzyki oraz wodnych instalacji.
Klasycystyczny ratusz i rynek
Muzeum Diecezjalne w dawnym opactwie benedyktynów. Zgromadzono w nim wiele bezcennych zabytków sztuki, nie tylko sakralnej, a muzealny skarbiec z Hermą św. Zygmunta i kielichem księcia Konrada uznawany jest za jeden z pięciu najbogatszych w Polsce.
Muzeum Diecezjalne
Molo - jedyne w Polsce, długie na 358 metrów spacerowe molo usytuowane wzdłuż rzeki, zwieńczone okrągłą, przeszkloną kawiarnią. W sezonie przy molo cumują statki spacerowe.
molo
W 2019 roku do użytku turystów i mieszkańców Płocka oddano nowe bulwary nad Wisłą, które okrągłym rokiem przyciągają na spacer całe rodziny. Można tu spędzić sporo czasu, podziwiając Wzgórze Tumskie z kafejki znajdującej się na molo oraz zjeść lody, gofry czy napić się kawy w lokalach znajdujących się na nabrzeżu. Dzieci też nie będą się nudzić, bo na miejscu do dyspozycji są place zabaw, a i można wybrać się na wycieczkę statkiem po Wiśle.
Bulwary Wiślane
Muzeum Żydów Mazowieckich ze wspaniałą szafą na zwoje tory i multimedialną prezentacją żydowskiej historii, muzyki a nawet zapachem kuchni, pełnej goździków i cynamonu.
Muzeum Żydów Mazowieckich
Spacerując wokół Sobótki warto zwrócić uwagę na potężną dziurę w zboczu skarpy usytuowaną poniżej kościoła Mariawitów. Jama zwana także jaskinią jest ciekawą formą geologiczną. Została wyrzeźbiona przez wodę w zboczu skarpy, w wyniku dość nietypowych zjawisk krasowych. Ich nietypowość polega na tym, że przeważnie dotyczą skał wapiennych, a w tym wypadku - podłoża gliniastego. Nazwano ją Jamą Morusa, nawiązując do legendy o pewnym kryminaliście z początków wieku, niejakim Morusie, który ukrywał się tutaj przed rosyjskimi żandarmami. Inna legenda głosi, że jama jest pozostałością zawalonego tunelu, który stanowił rodzaj deszczowej rury odpływowej, przecinającej skarpę. Ma około 4 metrów głębokości (przekaz mówi, że kiedyś było to 40 metrów).
Jaskinia Morusa
Małachowianka uznawana jest za najstarszą istniejącą w tym samym miejscu szkołę w Polsce. Wszyscy badacze historii Mazowsza są zgodni co do tego, że w drugiej połowie XII wieku istniała przy Kolegiacie szkoła prowadzona najpierw przez benedyktynów, a potem przez kanoników regularnych z Czerwińska. Była to szkoła typu trivium, w której uczono po łacinie gramatyki, retoryki i dialektyki. Powstała około 1180 r. przy Kolegiacie św. Michała Archanioła, której historia sięga 1150 roku. Wtedy właśnie została ufundowana przez Dobiechnę, wdowę po wojewodzie Wojsławie, opiekunie Bolesława Krzywoustego.
Małachowianka
Amfiteatr - który nocą przypomina kształtem kosmiczny statek, co roku odbywają się koncerty gwiazd oraz popularna poprzez telewizyjne transmisje - Płocka Noc Kabaretowa.
Amfiteatr
Pięknie położony nad Wisłą ogród zoologiczny jest świetnym miejscem na długie spacery w otoczeniu bogatej fauny oraz wielu rzadkich okazów botanicznych. Naturalne środowisko wysokiej skarpy stwarza korzystne warunki dla hodowli dzikich zwierząt, w tym gatunków ginących. Płockie ZOO otwarto w 1951 roku. Początkowo prezentowano w nim tylko faunę krajową (jelenie, niedźwiedzie, wilki, lisy, ptaki, gady, ryby), po kilku latach ekspozycję poszerzono o okazy egzotyczne. Dziś ogród zajmuje powierzchnię 15 ha i posiada blisko 8 tysięcy zwierząt reprezentujących ponad 570 gatunków. Jest wśród nich wiele cennych i rzadkich okazów, które płockie ZOO otrzymuje w ramach programów hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem.
zoo
Po przegrodzeniu koryta Wisły tamą we Włocławku powstał zalew, szeroki na ponad kilometr i długi na prawie pięćdziesiąt kilometrów, który oferuje fantastyczne warunki do żeglowania. Żeglarzom sprzyjają zachodnie wiatry, a bezmiar wód, urwiste północne brzegi i zalesione południowe dostarczają niezapomnianych doznań. Nad Wisłą, vis a vis molo znajduje się przystań jachtowa należąca do klubu "Morka". Kluby żeglarskie organizują cykliczne regaty na Wiśle.
Przystań Jachtowa

Zwiedzaj Płock

Płock to idealne miasto na weekend dla całej rodziny. Można je zwiedzać, korzystając w sezonie z bezpłatnych spacerów z przewodnikiem. A jeśli mamy małe dzieci, warto zabrać je na przejażdżkę “Ciuchcią Tumską” czyli specjalną kolejką turystyczną, która latem jeździ po mieście. A po drodze poznamy ciekawostki o mijanych zabytkach i posłuchamy legendy o pięknej Sobótce i zakochanym smoku